Biuro Wystaw

Ultrastruktury

Dominik Jałowiński zabiera nas w psychodeliczną podróż w czasie i przestrzeni, wiodącą przez ludzkie lęki i nadzieje od lat 60. do dziś. Prezentowane prace są elementami całości, współtworzą złożony obraz, który wciąga odbiorcę jak kalejdoskop.

Struktura wystawy inspirowana jest psychodelicznymi doznaniami (z ang. trip). Jej forma bazuje na klasycznych psychodelicznych dekoracjach z lat 60. i 70. – wzory na ścianach, kula dyskotekowa, odpowiednio dobrane światło, fraktalna ekspozycja kolaży (od dużych tapet na ścianach po małe kolaże zawieszone na tych tapetach). Poza kolażami ważnym elementem wystawy jest „szklana kula”. Ma ona formę gwiazdy na bazie figury geometrycznej – tzw. małego stellowanego dodekahedronu. To jedna z pięciu brył platońskich, a każdej z nich odpowiada inny żywioł. Żywiołem dodekahedronu jest eter, czyli substancja wypełniająca wszechświat.

Podczas doświadczenia psychodelicznego w mózgu łączą się ze sobą obszary, które zazwyczaj są odseparowane – można to porównać do marzenia sennego. Walter Benjamin pisał: „Język snu nie tkwi w słowach, lecz pośród nich. Słowa są we śnie przypadkowymi produktami sensu, który znajduje się w bezsłownej ciągłości pewnej rzeki” (Język snu, z tomu Sny).

Na tej zasadzie Jałowiński zestawia ze sobą mikroskopowe zdjęcia komórek i historię powojennej Europy Środkowej. Przekazuje nam doznania instynktowne. Nie ma w nich chłodnej analizy ani racjonalizmu. Kluczem jest zderzenie i przenikanie obrazów, integracja z naturą, które dają jednocześnie nieprzewidywalny, ulotny efekt wizualny i przeżycie emocjonalne.

„Moje kolaże przedstawiają wizję ludzkości uwikłanej w walkę oraz współzawodnictwo. Są swoistym złym tripem, po przeżyciu którego zaczynamy się zastanawiać, co jest z nami nie tak. A zastanawianie się jest już pierwszym krokiem do zmian” – tłumaczy artysta.

Kolaże Dominika Jałowińskiego powstały z materiałów pochodzących z albumów o kulturze i nauce oraz z katalogów propagujących ideologię komunistyczną w Europie Środkowej z lat 60.–80.:
• Ultrastruktury komórek kręgowców, PWN, 1981
Igrzyska olimpijskie 1976 (Innsbruck, Montreal), Sport i Turystyka, 1978  • Marynarka wojenna 1945–1970, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1971
40 Godina borbe za socijalizam, Belgrad, 1960

 

Dominik Jałowiński

Urodził się w 1981 roku w Lublinie, mieszka i pracuje w Warszawie.
Artysta wizualny, performer, malarz, twórca kolaży.
Prowadzi warsztaty, podczas których bada granice sztuki oraz więzi kulturowych, etnicznych i społecznych.
W 2008 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa prof. Krzysztofa Wachowiaka na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2015 roku był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wybrane wystawy:
Jak wytłumaczyć performance żywym muchom, Galeria Foksal, Warszawa 2009;
Run Free, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Radom 2011;
Damy z Pieskiem i Małpką, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego Królikarnia, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2011;
Co widać. Polska sztuka dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2014;
Młoda Polska. Powidoki rzeczywistości, Ludwig Múzeum, Budapeszt 2016;
Młoda Polska. Powidoki historii, Muzeum Historii Jugosławii, Belgrad 2016.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Czwartek, 22 czerwca, godz. 19:00

Recital muzyki barokowej: “La Musique Barroque Pour Le Viole”

Daniel Zorzano, viola da gamba solo

W repertuarze: K. Friedrich Abel, Mr. De Machy, Mr. De Sainte Colombe, Mr. De St. Colombe le Fils, G.Ph. Teleman, Mr. De Caix D’Hervelois, T. Hume, Claudio Monteverdi, M. Marais.

 

Piątek, 23 czerwca, godz. 20:00

Panel dyskusyjny: „Doświadczenie psychodeliczne w dobie transformacji globalnej świadomości”

Biuro Wystaw / Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Krytyka Polityczna i Społeczna Inicjatywa Narkopolityki zapraszają na panel dyskusyjny o roli substancji psychodelicznych we współczesnej kulturze, nauce i psychologii.

Partnerzy: Krytyka Polityczna i Społeczna Inicjatywa Narkopolityki

Moderatorka dyskusji:
Natalia Sawka,

Uczestnicy panelu:
Jerzy Afanasjew, Cezary Ciszewski, Dominik Jałowiński, Michał Lasocik.

Udostępnij


26.05. – 30.06.2017

wernisaż:
piątek 26 maja 2016 godz. 19:00

kuratorzy:
Sarmen Beglarian
Sylwia Szymaniak