Kandydat do wiary
Tasha Katsuba
Kandydat do wiary, 2023
Kandydat do wiary to metaforyczny projekt, strumień świadomości od przeszłości do przyszłości w próbie uchwycenia teraźniejszości. Projekt jest refleksją autorki nad niekończącym się smutkiem, który nas nie opuszcza od kilku lat. Tasha Katsuba dzieli się osobistym doświadczeniem przeżywania zbiorowych wstrząsów, dokumentuje swoje uczucia, odnajduje punkty oparcia i dąży do samodzielnego kształtowania swojej drogi.
„ – Jestem kandydatem do wiary.
Uczę się wierzyć w siebie,
w ludzi i świat, w miłość i sprawiedliwość.
Mój pancerz zamienia się w zbroję moich marzeń,
chroniącą przed brutalną rzeczywistością.
Staję się żołnierzem swojego losu,
walcząc z wewnętrznymi demonami.”
Kandydat do wiary jednocześnie jest ilustracją życia artystki w ciągu ostatnich trzech lat, autoportretem wyobrażeń o sobie i lustrem dla widza.
Kandydat ubrany jest w szaro nieprzypadkowo – jego droga od traumatycznego czerwonego do pełni koloru nieuchronnie prowadzi do pojednania z samotnością i zmęczeniem, przez akceptację niemożności zmiany tego, co dzieje się wokół. Kandydat nie zajmuje stanowiska, jest wierny sobie. Zniszczony szary kostium, atrybuty wojny – kask, ochraniacze na łokciach i kolanach – stają się relikwiami wiary, trwałymi świadkami jego wytrwałości.
-“Przez ostatnie trzy lata moje życie rozwijało się jak seria scen przesiąkniętych niepokojem – niekończąca się droga, która staje się coraz cięższa z każdym krokiem. Życie, które obserwuję, wymyka się z moich rąk. Czuje się komfortowo sama ze sobą, ale teraz samotność zamieniła się w izolację, świat się skurczył, a ja w nim – wielki, ciężki kamień, który nie mieści się w ścianach pokoju, toczy się gdzieś w dół.”
Częścią projektu jest wideo-performans, gdzie Kandydat nie wstydzi się pokazania swojej krwawiącej rany, jest szczery sam ze sobą i nie prosi o uwagę, jest silny i bezbronny zarazem. Kiedy otaczający świat był czerwony, Kandydat męczył się doświadczaniem, a dzisiaj ostrożnie kładzie je do swojej walizki, aby już nigdy nie bać się samego siebie.
8.12–21.12.2023
Biuro Wystaw /
Fundacja
Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Krakowskie Przedmieście 16/18, lokal 4, 00-325 Warszawa
————
wystawa czynna
wtorek-piątek,
w godz. 12.00–18.00
Kuratorka:
Elena Delendik-Naborovskaya
Wsparcie:
Musik Der Jahrhunderte
Realizacja i wsparcie dzięki:
m.st. Warszawa,
Staromiejski Dom Kultury