Biuro Wystaw

ZNAK WODNY
Wystawa katastroficzna

Sorry, this entry is only available in Polish.

22 października na Warszawę spadła gigantyczna ulewa. W ciągu kilku godzin stolicę zalały masy wody – opad jaki przewiduje się na okres miesiąca. W konsekwencji tego wydarzenia została zalana Kwiaciarnia Grafiki.

W światowy dzień wody, 22 marca, w pięć miesięcy po wydarzeniu odsłonięta została wystawa pokazująca zalane grafiki w kontekście prac współczesnych artystek i artystów.

Woda zabrała się do dzieła. Kiedy na skutek chaosu pogodowego Kwiaciarnia Grafiki została zalana, a kilkaset wydruków znalazło się pod wodą, zdecydowaliśmy się pokazywać wyłowione prace jako współtworzone i podpisane przez żywioł. Pomarszczenia podłoża i przebarwienia, jakie woda naniosła na prace graficzne, nazwaliśmy znakiem wodnym jak się określa filigrany wtopione w dokumenty potwierdzające ich autentyczność. Czy przypominasz sobie aktywistów klimatycznych wylewających zupę na martwe natury w muzeach i pytających, czy sztuka ma być tylko dekoracją i środkiem do gromadzenia kapitału, czy może jeszcze z nami rozmawiać na temat realnego kryzysu i zapowiadanej katastrofy? W ekspresji żywiołu zobaczyliśmy certyfikat potwierdzający katastroficzność naszych czasów.

@freeze_magazine komentuje świat sztuki używając memów. W jednej z ostatnich rolek szef ściera kostki lodu na tarce, kroi lód ostrym nożem, ugniata w moździerzu, roztapia palnikiem, miesza lód o różnych kształtach ze wstrząśniętą w mikserze wodą, nalewa z wielu naczyń i pod różnym kątem. Ostatecznie uzyskuje szklankę wody. Komentarz brzmi: tekst do wystawy, kiedy wystawa jest o wodzie. Ten tekst mógłby opowiadać o nurtach we współczesnej sztuce, o płynnych znaczeniach i rozmytym autorstwie, ale i tak opowiadałby wciąż o tej samej wodzie. Woda, po której będą dryfować arki przyszłości, woda zupy pierwotnej i ostatecznej, woda ezoteryczna i woda polityczna, woda w chmurach, mokradłach, lodowcach i łzach, woda życiodajna i woda niszczycielska, woda w tobie. To wciąż jest ta sama woda.

Paweł Brylski – Autor tekstów i twórca wystaw, jego zainteresowania oscylują między sztukami wizualnymi a literaturą, zajmuje się językiem, narracjami i negocjowaniem sposobów mówienia o sztuce. Interesuje go gra koncepcjami muzealnymi oraz sprzężenie praktyk artystycznych z dystrybucją wiedzy. Kiedy nie robi wystaw, zajmuje się pisaniem słów piosenek.

Woda – W przednaukowej filozofii przyrody woda była jedną z podstaw rzeczywistości materialnej. Tales z Miletu widział w niej Arché: podstawową zasadę]. Dla Empedoklesa i Arystotelesa woda była jednym z czterech klasycznych żywiołów, które przez wzajemne połączenia tworzyły rzeczywistość. Była też jednym z pięciu żywiołów w tradycji chińskiej i japońskiej. Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie (choć bywa także ukazywana jako siła zła, zwłaszcza w przeciwstawieniu wody czystej i brudnej).
Woda jest częstym elementem mitów kosmogonicznych. Bywa też uważana za medium ułatwiające przejście z jednego świata do drugiego (w mitologii greckiej Charon przewoził łodzią duszę zmarłego do Hadesu, gdzie pijąc wodę ze źródła Lete zapominała o minionej egzystencji. W wielu religiach zanurzenie w wodzie symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie (por. chrzest). źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Woda

Kwiaciarnia Grafiki – warszawska pracownia, która od ponad dekady propaguje kulturę sitodruku w imię demokratyzowania dostępu do sztuki. Tą ręczną techniką drukarską wykonują zlecenia, autorskie projekty, jednak przede wszystkim zapraszają osoby artystyczne do wspólnej przygody z serigrafią. Współpracują z nami m.in. Maurycy Gomulicki, Karol Radziszewski i Aleksandra Waliszewska. Serigraficzne artefakty propagują online via graphicsflowershop.com/ Za Kwiaciarnią Grafiki stoją Marta Kwiatek — ilustratorka, kierowniczka pracowni sitodruku i rysunku na School of Forms oraz Kwiatek — robotnik sztuki, cyklista. W swych działaniach kładą nacisk na współpracę, partycypację, ponowne przetwarzanie. Robią wystawy pod hasłem „Liberté, Égalité, Serigrafité!” Na co dzień działają na warszawskim Powiślu (obecnie pracownia w stanie odbudowy), gdzie swą przestrzeń zmieniają w zależności od typu działania. Od pracowni sitodruku przez przestrzeń współpracy po galerię. Organizują wycieczki rowerowe Tour de Varsovie. Angażują się w sprawy lokalne, walczą o uratowanie toru kolarskiego Orzeł — Nowe Dynasy w Warszawie. Prowadzą plenerowe galerie TOR oraz AdHOK z Konradem Trzeszczkowskim.

 

graphicsflowershop.com/
www.instagram.com/kwiaciarnia_grafiki/

 

 

 

Share


ZNAK WODNY – wystawa katastroficzna
22 marca – 27 marca 2024
Biuro Wystaw
ul. Krakowskie Przedmieście 16/18, lok. 4

 

Osoby artystyczne:

Basia Bańda, Vlad Boyko, Sławek ZBIOK Czajkowski, Grupa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Jacek Damięcki, Rafał Dominik, Maurycy Gomulicki, Kolektyw HYDROZA (Jadwiga Janowska, Jagoda Malanin, Iga Mroziak, Kasia Rysiak, Milena Soporowska i Kasia Ślesińska), Marta Ignerska, Marta Kwiatek, Henryk Kwiatek, Jeremi Mroziński, Ivo Nikić, Stefan Paruch, Katarzyna Pia, Justyna Plec, PX CEREMONY, Karol Radziszewski, Agnieszka Rayss, Zofia Rogula, Kuba Rudziński, Wilhelm Sasnal, Helena Stiasny, Rafał Szczepaniak, Michał Szuszkiewicz, Szymon Szymankiewicz, Arkadiusz Szwed, Aleksandra Waliszewska, Mariusz M-CITY Waras, Rafał Wilk, Wiur, Julia Woronowicz, ZOE (Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska).

Osoba kuratorska:
Paweł Brylski

Żywioł: Woda

Organizacja:
Kwiaciarnia Grafiki, Biuro Wystaw

Przestrzeń: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy

Opieka prawna: Nowak Świrski Legal Business Partners sp.j.

Grafika: Kwiaciarnia Grafiki