Sekwencje #2
Spoza granic mowy
Monika Drożyńska
Erna Rosenstein
Na wystawie zaprezentowane są prace Moniki Drożyńskiej i Erny Rosenstein. Zestawienie twórczości artystek pozwala przyjrzeć się warstwie języka wypowiedzi artystycznej. Erna Rosenstein wyrażała się w sztuce poprzez abstrakcję . Jej surrealistyczny język podkreślał niemożność wypowiedzi towarzyszących jej myśli, świadczył o wizualnej niewypowiadalności doświadczeń, które przeżyła. Język wypowiedzi Erny Rosenstein był „spoza granic mowy“, jak artystka zatytułowała swój tomik wierszy wydany w 1976 roku.
Językiem wypowiedzi Moniki Drożyńskiej jest haft, tradycyjna technika zdobnicza, który jest dla artystki jednym ze sposobów na wyrażenie emocji. Drożyńska wykorzystując nieoczywistość i giętkość języka, wydobywa w swoich pracach dwuznaczność przekazywanej treści.
Erna Rosenstein i Monika Drożyńska reprezentują różne pokolenia. Jak pisze prof. Maria Poprzęcka w katalogu wystawy:
„Inny czas, inne twórcze osobowości, nade wszystko inne zasoby życiowych doświadczeń. Spotkanie artystek nie rozgrywa się w sferze bezpośrednich odniesień czy inspiracji. Rozgrywa się w wymianie między napisanym słowem a patrzącym okiem, między mową a widzeniem.“
Prezentowane prace pochodzą z prywatnych kolekcji, dzięki uprzejmości Moniki Drożyńskiej, Adama Sandauera, Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie.
Spoza granic mowy
Monika Drożyńska
Erna Rosenstein
11 -22 kwietnia, 2022
Centrum Giełdowe
ul. Książęca 4, Warszawa
Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak
Architektura wystawy:
Aneta Faner
Oprawa graficzna:
Tomek Bersz
Opieka konserwatorska:
Małgorzata Kryńska,
Sławomir Zielski
Przygotowania techniczne:
Jan Jurkiewicz,
Joanna Mabellini