Biuro Wystaw

Sekwencje #3

Sorry, this entry is only available in Polish.

Czerwona energia

Marian Czapla i Malwina Konopacka. Połączenie ich twórczości na pierwszy rzut oka może wydawać się co najmniej zaskakujące. Tytułowy kolor czerwony nie oznacza tutaj spektakularnej eksplozji, a odwagę twórców i wyrazistość prezentowanych dzieł.

Profesor Marian Czapla, oddany pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i niezwykle ekspresyjny malarz, operujący nasyconymi kolorami, poszukujący idealnej, ostatecznej formy wyrażającej symboliczną treść, powracał do malowanych przez siebie tematów wielokrotnie. Intensywne barwy, których używał były dla niego „kwintesencją koloru“.Opowiadał o nich z pasją: „Czerń to niezwykła tajemnica, biel wyraża żałobę, błękit jest kolorem życia, czerwień – witalności. Ważne są też ich wzajemne powiązania oraz kontur – żywa, zmienna, grająca barwą linia.“

Malwina Konopacka, ilustratorka i projektantka. Twórczyni formy OKO, uznanej za ikonę współczesnego designu. Od lat udowadnia, że tworzone przez nią obiekty ceramiczne nie muszą kojarzyć się tylko z funkcjonalnością. Mogą być rzeźbami lub obiektami malarskimi. Ich zróżnicowane formy i barwy korzystają ze swoich walorów, uzupełniają się, podkreślając zarówno delikatną linię obiektu jak i intensywność zastosowanego koloru. Dla Malwiny Konopackiej czerwień to jeden z kolorów wywodzącej się z buddyzmu tybetańskiego teorii pięciu energii mądrości. Każda energia ma swój kolor, który charakteryzuje zbiór cech. Kolor czerwony oddaje ognisty charakter, potrzebę komunikacji, otwartość na eksperyment, odpowiada za relacje.

Zarówno prace Mariana Czapli jak i Malwiny Konopackiej wyposażone są w silną ekspresyjność, wchodzą w intensywną relację z otoczeniem. Siła ich oddziaływania wskazuje, że napędem ich twórczości była i jest potrzeba odczuwania, emocjonalna wymiana. Zestawienie ich twórczości zmusza do zauważenia nieoczywistej relacji i daje odbiorcy pole do mocnego, wizualnego przeżycia.

[1]  M. Małkowska, Marian Czapla o malarstwie, „Integracje”, nr XXVI XI 1990

Share


Czerwona energia
Marian Czapla
Malwina Konopacka

29 czerwca -17 lipca 2022
Centrum Giełdowe
ul. Książęca 4, Warszawa

Kuratorzy:
Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak
Architektura wystawy:
Aneta Faner
Oprawa graficzna:
Tomek Bersz
Opieka konserwatorska:
Małgorzata Kryńska,
Sławomir Zielski
Przygotowania techniczne:
Jan Jurkiewicz,
Tycjan Gniew-Podskarbiński