Biuro Wystaw

Katarzyna Górna. Czasy nie-ludzkie

Sorry, this entry is only available in Polish.

Czasy nie-ludzkie to wystawa prac Katarzyny Górnej, które tworzą klamrę pomiędzy pracami powstałymi w latach 90-tych, charakterystycznymi dla sztuki krytycznej a współczesnymi pracami artystki. Nagie ciała, często przedstawiane na czarno-białych fotografiach we wczesnym okresie twórczości, teraz spotykają się z apokaliptyczną wizją człowieka w czasach post-pandemicznych.

 

Poprzez łączenie w fotograficznych kolażach, różnych form istot żywych, artystka zmniejsza dystans między gatunkami. Eksplorując świat istot nie-ludzkich, przygląda się granicom natury i kultury, które sami wyznaczamy. W nowym projekcie hybrydalne istoty (Górna nazywa je symbiontami) łamią granice gatunku, zmieniają postrzeganie własnej ludzkiej cielesności wobec innych żywych istot: zwierząt, robotów, roślin czy grzybów.

 

Katarzyna Górna jest przedstawicielką nurtu zwanego sztuką krytyczną – powstałego w latach 90. XX wieku, który charakteryzował się m.in. krytycznym spojrzeniem na rzeczywistość transformacyjną, polityczną i obyczajową, podejmując przemilczane często kwestie społeczne. W początkach twórczości, Górna opiera się na perspektywie kobiecego spojrzenia na rzeczywistość społeczną oraz symboliczne formy funkcjonowania obrazu kobiety w kulturze. W jej dorobku artystycznym o wyraźnym rysie feministycznym łatwo zauważyć ewolucję myśli, przechodzenie od badania obszaru tworzenia kulturowych symboli do postawy bardziej sprecyzowanej, walczącej, postulatywnej. Artystka poza refleksją nad pozycją własnej płci, dokonuje dekonstrukcji dominującej męskości.

Share