Biuro Wystaw

Monika Drożyńska. Dwa znaczy my

Sorry, this entry is only available in Polish.

Dwa znaczy my to indywidualna wystawa Moniki Drożyńskiej, na której zaprezentowane zostaną prace poruszające problematykę kryzysu oraz sposobu zarządzania nim.

Monika Drożyńska realizuje projekty zaangażowanie społecznie i politycznie haftując ręcznie tkaniny. Jej prace przypominają sztandary, na których haftowane hasła zamieniają się w slogany manifestacyjnego protestu.

Najnowszy projekt Drożyńskiej Flagi powstawał podczas sytuacji epidemiologicznej w 2020 w Polsce. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia odnoszące się do dystansu społecznego z zachowaniem dwóch metrów odległości stały się inspiracją do powstania tego projektu. Co więcej, poprzez przywłaszczenie charakterystycznego gestu Victorii, z zaznaczeniem pomiędzy rozpostartymi palcami pożądanego obecnie dystansu fizycznego, Drożyńska przeformułowuje historyczną symbolikę protestu i walki o wolność.

Jak sama zauważa – „Symbol oddaje frustrację i bezradność, w której znalazło się podczas pandemii wielu mieszkańców krajów na całym świecie. Z jednej strony czuliśmy potrzebę zaprotestowania, a z drugiej było ono praktycznie niemożliwe”.

Prace pokazane na wystawie tworzą klamrę obserwacji Artystki, tęsknoty za normalnością, potrzeby zrozumienia codzienności i analizy skomplikowanych ścieżek bezpieczeństwa i przetrwania.

Share