Biuro Wystaw

Sekwencje #4

Sorry, this entry is only available in Polish.

Kim jesteś?

Tadeusz Kantor
Angelika Markul

Cykl ekspozycji Sekwencje zakłada zestawienie twórców reprezentujących różnych pokolenia, mających różne doświadczenia, tworzących w różnych rzeczywistościach i mediach. Ostatnia, czwarta już wystawa z cyklu Sekwencje zorganizowana w kompleksie budynków Centrum Giełdowego prezentuje dzieła Tadeusza Kantora i Angeliki Markul.

Dzieła Kantora i Markul wchodzą z nami w interakcję nie tylko w przestrzeni wystawy. Prace te zadają bowiem pytania o kondycję człowieka.

„Nie bardzo wiem, kim jestem”, „Jestem dziewczyną, która nie umie pogodzić swoich marzeń”, „Chciałbym, żeby ludzie nigdy nie kierowali się strachem”, „Chciałbym odnaleźć to, co znaczy być człowiekiem” – to tylko kilka tytułów rzeźb wybitnej artystki Angeliki Markul. Na wystawie zaprezentowano woskowe głowy, których nazwy inspirowane są filmem „Gadające głowy” (1980) Krzysztofa Kieślowskiego. Proste pytania zadawane przez reżysera przypadkowym osobom implikują szczere odpowiedzi, które stają się u Markul tytułami prac oddającymi charakter jej postaci. Powtarzające się powidoki ludzkich twarzy w rzeźbach artystki są jak świadkowie czasów, w obliczach których możemy znaleźć odbicie egzystencjalnych wątpliwości.

Tadeusz Kantor to artysta, u którego niepewność i trudne doświadczenia przeszłości oraz kontestacja teraźniejszości były obecne w całej jego twórczości. Dziedzictwo Kantora zapadające w pamięć i duchowość następujących po nim twórców jest jak gen. Wykorzystywał w swoich działaniach teatralnych postaci ludzkie, przedstawiając je często jako manekiny, uprzedmiotowione, odhumanizowane kukiełki. Wielki artysta wskazywał na kruchość żyć, niepewność losów jednostek i grup społecznych. Niczym przepracowaniem traumy Holokaustu i repetycją cudu uratowania się nielicznych z okrutnej machinerii wojennej było stworzenie wielu wybitnych dzieł sztuki – rzeźb, obrazów, rysunków i spektakli teatralnych, których siła nieustannie przemawia do widza.

Kim jesteś? Artystą. Artystką. Człowiekiem. Przyjacielem. Przyjaciółką. Dzieckiem kogoś. Kimkolwiek jesteś – inny człowiek zawsze pragnie zrozumieć Ciebie – Twoje dążenia i marzenia, myśli, którymi chcesz się dzielić. Sztuka jest najwyższą i najbardziej wysublimowaną spośród aktywności intelektualnych człowieka. Ulotna, odwiecznie niepoddająca się precyzyjnym regułom i społecznym zasadom, zostawia jednak o nas niezwykłe świadectwa prawdy i czasu. Bywa powodem naszych przemyśleń ale także lustrem kultury społeczeństw.

 

Share


Sekwencje #4
Kim jesteś?
Tadeusz Kantor, Angelika Markul

11–22 maja 2022
Kompleks „Centrum Giełdowe” ul. Książęca 4, Warszawa

Kuratorzy:
Sarmen Beglarian
Sylwia Szymaniak

Architektura wystawy
Aneta Faner

Oprawa graficzna
Tomek Bersz

Opieka konserwatorska
Małgorzata Kryńska
Sławomir Zielski

Przygotowania techniczne
Tycjan Gniew Podskarbiński
Jacek Ziółkowski

Prace Tadeusza Kantora dzięki uprzejmości Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Prace Angeliki Markul dzięki uprzejmości Artystki i Galerii Leto

Tadeusz Kantor
© Dorota Krakowska & Lech Stangret / Fundacja im. Tadeusza Kantora